Pojem Industry 4.0 zahŕňa všetky možnosti digitálne prepojenej výroby – vrátane všetkých krokov od montáže, údržby a opráv až po marketing a likvidáciu. Inteligentná továreň, kde jednotlivé moduly prijímajú decentralizované a autonómne rozhodnutia na základe digitálnych údajov.
Industry 4.0, vývoj výrobných a logistických procesov pre vás nemusí zostať len víziou: Už niekoľko rokov sme v našich závodoch zhromažďovali skúsenosti so zásadami tvorby hodnôt jednotným tokom a malou výrobnou jednotkou a neustále tieto princípy rozvíjali. Súčasne sme neustále podporovali našich zákazníkov pri vytváraní ich všestrannej továrne budúcnosti. Poskytujeme vám komplexné riešenia a konzistentné služby inteligentnej továrne – všetko z jedného zdroja.
Výroba v priebehu rokov
V 70. rokoch 20. storočia boli štandardom pevné výrobné linky, v súčasnosti však spôsob fungovania našich výrobných závodov určujú kyberneticko-fyzikálne systémy.
Viac informácií o tom, ako sa menili časy, nájdete tuUkážková továreň
Ako lídri v oblasti inovatívnych nápadov sme víziu Priemyslu 4.0 uviedli do života veľmi skoro v našej ukážkovej továrni v Graben-Neudorfe.
Získajte nápady pre vašu továreň budúcnostiMontáž v inteligentnej továrni / Výroba
Flexibilita 4.0: Výrobné procesy, ktoré boli predtým pevné, sú rozdelené na fraktály a voľne spojené do modulov. Výsledkom je všestranná inteligentná továreň.
Môžete tiež revolučne zmeniť vašu montáž a výrobuSpolupráca medzi človekom a strojom
Priemysel 4.0 mení úlohu človeka. Vytvárajú sa nové pracovné oblasti a kvalifikačné možnosti, ľudia a stroje sa menia na kolegov.
Zamestnanci sa menia na riaditeľov vytvárania hodnôtOd Industry 1.0 k Industry 4.0
Prvá priemyselná revolúcia (Industry 1.0) je úzko spätá s vynálezom parného stroja okolo roku 1800. Prvýkrát sa veci dali hýbať pomocou fyzickej sily generovanej z pary a vody. Pred týmto vynálezom boli ľudia závislí od sily svalov ľudí a zvierat alebo od primárnej energie vody.
Približne o 100 rokov neskôr, koncom 20. storočia, si elektrina podmanila technológiu priemyselných pohonov. Priemysel 2.0 je teda začiatkom masovej výroby s využitím elektrickej energie. Do výrobných prevádzok boli zavedené kusové a montážne linky.
„Myslím, že svetový trh existuje možno tak pre päť počítačov.“ Keď Thomas Watson, riaditeľ IBM, v roku 1943 vyslovil tieto slávne slová, nemohol tušiť, ako hlboko sa vo svojej prognóze mýlil. V 70. rokoch 20. storočia zaviedla tretia priemyselná revolúcia vek počítačom podporovanej automatizácie. To spôsobilo výrazný rast výroby.
Čo je Industry 4.0?
Pojem Industry 4.0 zahŕňa všetky nové príležitosti súvisiace s digitálne prepojenou výrobou, ako sú montáž, údržba, opravy, marketing a likvidácia. To zahŕňa stroje a komponenty, ktoré už nie sú len prepojené a centrálne riadené (Industry 3.0), ale tiež prijímajú nezávislé rozhodnutia decentralizovane na základe digitálnych informácií a začleňujú ich do celkového výrobného systému. Adaptívne systémy sa vytvoria v priebehu času.
V diskusiách týkajúcich sa Industry 4.0 alebo digitalizácie sa často používa množstvo pojmov. V tejto súvislosti sú dôležité tri témy:
Internet služieb
Odkedy bol internet sprístupnený na komerčné účely začiatkom 90. rokov minulého storočia, množstvo informácií a ponúk služieb narástlo takmer nekonečne. Okrem textového obsahu neustále rastie podiel video a softvérových dát.
Väčšina ľudí pozná a využíva internetové služby ako súkromní spotrebitelia, napríklad online bankovníctvo alebo sociálne siete. Internet služieb (IoS) však slúži najmä pre účely verejných správcov alebo priemyselných podnikov. Má silné väzby na výrazy „kumulované serverové výpočty“ a „veľké dáta“.
Vízia, ktorá sa skrýva za týmito pojmami: Rozšíriť a rozvíjať internet služieb, aby sa dal konkrétnejšie využívať na profesionálne aplikácie. To zahŕňa najmä internetové softvérové riešenia a služby.
Aby sa tieto služby mohli využívať, musí sa výrazne zlepšiť nepretržitá dostupnosť a infraštruktúra služieb musí byť vysoko bezpečná.
Internet vecí
Internet vecí (IoT) sa používa na prepojenie fyzických predmetov, ako sú napríklad predmety každodennej potreby, s internetom, aby mohli komunikovať. Čo je za tým: Tieto objekty majú autonómne plniť úlohy a odbremeniť človeka od jeho pracovných úloh.
Tieto úlohy môžu zahŕňať obyčajné poskytovanie údajov a informácií, ale je možné, že objekty vykonávajú úlohy automaticky alebo spolupracujú s inými sieťovými objektmi. Typickou každodennou situáciou by bola napríklad chladnička, ktorá automaticky signalizuje, keď sa minú určité potraviny a je potrebné ich pridať do nákupného zoznamu. Aby sme pokračovali v myšlienke nadväzovania kontaktov, uvedená chladnička by mohla tiež automaticky objednať príslušné potraviny v neďalekom supermarkete. Ďalším dobre známym príkladom sú prenosné zariadenia, ako napríklad produkty na sledovanie kondície, ktoré sa nosia na zápästí. Zhromažďujú údaje vrátane napríklad pulzovej frekvencie alebo počtu krokov a prenášajú ich do smartfónu majiteľa, ktorý ich následne spracováva do diagramov a grafov.
Zatiaľ čo domáci používatelia využívajú čoraz viac inteligentných domácich technológií a menia svoje domy na takzvané inteligentné domy, priemyselní používatelia majú záujem o realizáciu inteligentnej továrne. V inteligentnej továrni internet vecí umožňuje strojom a inteligentným zariadeniam vymieňať si údaje a na základe týchto údajov autonómne rozpoznávať úlohy a vykonávať ich.
Kyberneticko-fyzikálny systém
Kyberneticko-fyzikálne systém (CPS) je systém zložený z mobilných a stacionárnych objektov, zariadení, strojov, alebo logistických komponentov. Tieto komponenty majú zabudované technológie, ktoré im umožňujú komunikovať cez internet a využívať internetové služby. Okrem toho sa môžu navzájom prepájať a v spolupráci s ľuďmi prijímať decentralizované, autonómne rozhodnutia.
Tieto inteligentné systémy sú kľúčové pre Industry 4.0 a inteligentné továrne. Základom sú senzory, akčné členy a prepojené softvérové riešenia.
Kontakt
Radi vám pomôžeme.
Potrebujete poradiť s konkrétnou aplikáciou? Stačí, ak nám pošlete správu s vašimi otázkami.
Kontaktujte nás