RSS Feed

Rodinná firma dáva do pohybu celý svet

06.03.2019

V roku 1931 to bola len menšia juhonemecká továreň na motory, z ktorej sa však za necelú stovku rokov stala nadnárodná globálna spoločnosť so 16 výrobnými závodmi, 81 montážnymi halami, 17 000 zamestnancami a ročným obratom viac ako 3 miliardy eur. Čo vlastne stojí za celým týmto úspechom?

SEW-EURODRIVE

V súčasnosti spoločnosť SEW priamo pôsobí v 50 krajinách na 5 kontinentoch a jej slovenská dcéra sa stala lídrom na trhu vo svojej oblasti. Aj preto začiatkom roka 2019 otvára vlastné servisno-montážne centrum v Bernolákove, aby slovenské firmy mohli ešte účinnejšie čerpať z jej jedinečných inovatívnych riešení.

Súčasťou centra v Bernolákove bude špeciálna aplikačná miestnosť na simuláciu a testovanie jednotlivých zákazníckych riešení pred ich nasadením. V pláne je aj montáž pohonov, meničov a servopohonov.

Z banky k motorom

Presne 13. júna 1931 sa bankár Christian Pähr z Bruchsalu v severnom Bádensku-Württembersku rozhodol pre netradičný krok – založil spoločnosť, ktorej činnosť vôbec nesúvisela s jeho vzdelaním či prácou. Nazval ju Süddeutsche-Elektromotoren-Werke (teda Juhonemecká továreň na elektromotory), v skratke SEW.

Úspech svojho nápadu si Christian Pähr príliš neužil: zomrel len o 4 roky neskôr vo veku 70 rokov. Vedenia spoločnosti sa ujala jeho manželka Kunigunde Pährová spolu s ich dcérou Edeltraut. V tom období sotva niekto mohol predpokladať, že v 21. storočí pôjde o jednu z najinovatívnejších spoločností na svete.

Vizionár so sociálnym cítením

Druhú svetovú vojnu prežila spoločnosť zázračne nedotknutá, a tak v roku 1945 nič nebránilo tomu, aby sa jej vedenia chopila mladá generácia rodiny – zať Kunigunde Pährovej Ernst Blickle.

Podnikavý muž rýchlo začína získavať potrebné inžinierske skúsenosti a stáva sa vizionárskym hnacím motorom celej spoločnosti. Nielenže ju výrazne modernizuje, ale aj rozširuje jej pôsobenie. Továreň v Bruchsale čoskoro nedokáže uspokojiť dopyt po prevodových motoroch, preto SEW otvára v 10 km vzdialenom Grabene novú výrobňu s rozlohou 10 000m².

Ernst Blickle však nemyslí len na výrobu motorov a prevodoviek, ale aj na svojich 600 zamestnancov – vytvára pre nich školiace dielne aj spoločenské priestory. Počas jedného desaťročia od roku 1950 do roku 1960 vzrástli tržby SEW z 1,4 milióna na približne 20 miliónov nemeckých mariek.

„Ľudia nechcú produkty – chcú riešenia,“ vyhlásil niekedy v tom čase Ernst Blickle. Pre činnosť SEW je to dosiaľ platný základný princíp.

Stopy v zahraničí

Presne o 15 rokov neskôr otvorila spoločnosť svoju prvú zahraničnú pobočku SEW-USOCOME v Haguenau vo Francúzsku. Trh v celej Európe si žiadal pohony, ktoré spĺňali osobité požiadavky rôznych priemyselných odvetví a výrobných procesov. Práve SEW bola firmou, ktorá na to dokázala flexibilne zareagovať. Špecifické kombinácie prevodoviek a motorov sa dovtedy mohli realizovať len pri extrémne vysokých nákladoch, ale SEW priniesla pružnú a cenovo dostupnú alternatívu – špecializovaný modulárny systém pohonov.

Skvelý nápad prináša ovocie

Práve vďaka modulárnemu systému, ktorý zaznamenáva nevídaný úspech ako odpoveď na všetky otázky súvisiace s pohonnou technikou, môže SEW expandovať. V roku 1968 do Švédska a Talianska, o rok nato otvára montážny závod aj v Anglicku. Európske dcérske spoločnosti zažívajú kontinuálnu expanziu a rast. Ernst Blickle preto robí v roku 1971 rázne rozhodnutie: svoju firmu nechce viac profilovať ako regionálnu spoločnosť, ale ako európsku nadnárodnú korporáciu. Rodí sa SEW-EEURODRIVE.

Expanzia za oceán

V roku 1973 preberá SEW-EURODRIVE svojho hlavného konkurenta, spoločnosť Obermoser AG, špecialistu na prevodové a chladiace motory, priame pohony a prevodovky. Posilňuje si postavenie v čoraz globálnejšom konkurenčnom prostredí a v roku 1975 expanduje do Južnej Ameriky – otvára továreň v Brazílii. Túto zahraničnú pobočku vedie syn zakladateľa Rainer Blickle. V roku 1983 preniká SEW aj na trh v USA a následne do Kanady, kde prevádzku vedie druhý syn zakladateľa Jürgen Blickle.

Za 40 rokov, počas ktorých Ernst Blickle viedol spoločnosť, výrazným spôsobom ovplyvnil celý chod firmy, ktorá sa z rodinnej továrne vypracovala na globálneho hráča a lídra vo svojej oblasti.

Nové milénium – nová budúcnosť pohonov

V roku 1987 nastúpili bratia Rainer a Jürgen Blickleovci do funkcií spolupredsedov skupiny SEW-EURODRIVE, v 90. rokoch prevzali vedenie po svojom otcovi a postupne posunuli spoločnosť na novú úroveň. Tou bola v rokoch 1994 a 1995 séria priekopníckych prevodoviek Spiroplan®. Rovnako inovovali materský závod v Bruchsale, ktorý získal titul „Najlepšia továreň roka 2000“.

V roku 2003 vzniká pri spomenutom materskom závode Inovačné centrum pomenované po Ernstovi Blicklem (EBIC). Moderná sklenená budova s futuristickými dotykovými, skúšobnými a experimentálnymi laboratóriami slúži ako globálne riadiace centrum pre všetky výskumné a vývojové projekty spoločnosti.

V rovnakom roku dosahuje obrat SEW-EURODRIVE premiérovo výšku jednej miliardy eur. Zaslúžene: spoločnosť v tomto období poskytuje kompletný servis a zdokonaľuje svoje služby. Otvára nové servisné centrum a spúšťa službu Drive-CDS® - nový modulárny servisný systém prispôsobený špecifickým potrebám jednotlivých zákazníkov.

75. jubileum dáva svet do pohybu

Oslavy trištvrte storočia od vzniku zastihli v roku 2006 SEW-EURODRIVE s 11 výrobnými závodmi a 58 montážnymi halami v 44 krajinách po celom svete. No zatiaľ, čo niektoré spoločnosti bilancujú svoju minulosť, SEW sústavne hľadí do budúcnosti: zriaďuje odborné školenia DriveAcademy® pre zákazníkov, zamestnancov aj ďalšiu generáciu kvalifikovaných odborníkov.

V roku 2008 prináša SEW nový rad priemyselných prevodoviek určených najmä pre lodný, ťažobný a cementárenský priemysel. Malá rodinná firma sa stala lídrom na globálnom trhu, aby dala celý svet do pohybu. Zároveň však deklaruje, že zostáva nohami na zemi: „Napriek nášmu obrovskému úspechu sme v jednom rovnakí už od začiatku: rodinný podnik fungujúci v partnerskom vzťahu s našimi zákazníkmi.“ Momentálne má SEW 115 000 aktívnych zákazníkov a hodnoty jednotlivých objednávok sa pohybujú v naozaj širokom rozpätí od 250 eur až do 10 000 000 eur.

Najčerstvejších príkladom sústavného progresu SEW je Lean Sm@rt Factory v Grabene-Neudorfe, ktorá má netajnú ambíciu byť výkladnou skriňou štvrtej priemyselnej revolúcie označovanej za Priemysel 4.0.

Slovensko na svetovej úrovni

Na Slovensko vstúpila spoločnosť v roku 2003 a za 15 rokov svojho pôsobenia sa etablovala prakticky vo všetkých odvetviach priemyslu. Slovenským firmám a závodom z automobilového, ťažobného, potravinárskeho či chemického priemyslu, cementárňam, letiskám aj štadiónom dodáva stroje, zariadenia, technológie a riešenia v oblasti mechaniky a elektroniky pohonov.

„Zákazníkom poskytujeme nielen produkty, ale aj súvisiace služby – aplikácie a softvér na priemyselné riadenie, technickú podporu, diagnostiku a servis. Sme všade tam, kde sa pomocou elektromotorov, prevodoviek a frekvenčných meničov niečo hýbe,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti SEW-EURODRIVE SK Patrik Purchart.

Najnovším dôkazom pokračujúceho rastu slovenskej pobočky je otvorenie vlastného servisno-montážneho centra v Bernolákove začiatkom roka 2019, v ktorom spoločnosť plánuje poskytovať nielen komplexné služby, ale tiež expresné montážne služby na mieru. „Chceme sa zamerať predovšetkým na zvyšovanie produktivity a úspory energií tak, aby sme naďalej boli synonymom kvality, spoľahlivosti a inovácie na svetovej úrovni,“ dodáva P. Purchart.

SEW-EURODRIVE – produkty a riešenia pre priemyselné pohony

Spoločnosť SEW-EURODRIVE vznikla pod názvom Süddeutsche-Elektromotoren-Werke v roku 1931 v Bruchsale v Bádensku-Württembersku, kde dosiaľ sídli. Aktuálne pôsobí v 50 krajinách na 5 kontinentoch s ročným obratom viac ako 3 miliardy eur. Má 16 výrobných závodov, 81 montážnych hál a 17 000 zamestnancov. Na slovenskom trhu ju od r. 2003 zastupuje dcérska spoločnosť SEW-EURODRIVE SK, ktorá je nielen dodávateľom produktov a riešení pohonov pre všetky štyri automobilky v SR, ale etablovala sa prakticky vo všetkých priemyselných odvetviach.